– wybudowana w latach 1911-1913 Hala Stulecia we Wrocławiu posiada kopułę większą od kopuły Bazyliki Świętego Piotra w Rzymie.
– w 2014 roku uznano Halę za jeden z 10 najważniejszych modernistycznych obiektów na świecie.
– Halę Stulecia budowano tylko 15 miesięcy , a budowę zakończono kilka tygodni przed wyznaczonym terminem.
– po roku 1945 Hala Stulecia zmieniła nazwę na Halę Ludową, a w jej wnętrzu do roku 2000 funkcjonowało największe kino w Polsce – „Gigant”, które mogło pomieścić prawie 2 tysiące widzów.
– we Wrocławiu można obejrzeć Panoramę Racławicką jedno z najważniejszych i najwspanialszych dzieł kultury XIX wieku. Ogromny obraz przedstawiający bitwę pod Racławicami waży ponad 3,5 tony i ma rozmiar 114 na 15 metrów.
– dzieło powstało we Lwowie w latach 1893 – 1894.
– po roku 1945 została przewieziona do Wrocławia, dziesięciolecia leżała w magazynach.
– dopiero w 1985 roku Panorama Racławicka została otwarta dla zwiedzających. Od tej pory arcydzieło to zobaczyło już kilka milionów osób z całego świata.
– w roku 1670 we Wrocławiu zaczyna ukazywać się najstarsze w świecie czasopismo przyrodniczo – medyczne „Miscellanea Curiosa Medico – Physica”. Pierwszy tom zawierał 160 doniesień ze świata nauki opracowanych przez trzydziestu sześciu autorów. Czasopismo było wydawane z prywatnych funduszy wrocławskiego księgarza Treschera.
– gmach Uniwersytetu Wrocławskiego ma długość 170 metrów. Według planów miała to być najdłuższa barokowa budowla w Europie, o długości ponad 220 metrów, niestety prace zostały przerwane na skutek wybuchu wojen śląskich.
– w latach 1952–1989 Uniwersytet we Wrocławiu nosił imię Bolesława Bieruta.
– na Uniwersytecie Wrocławskim zatrudnionych jest dwa tysiące pracowników naukowych, którzy pracują z prawie 30 tysiącami studentów.
– wrocławski Ostrów Tumski jest zamieszkiwany przez ludzi już ponad 1100 lat.
– każdego wieczoru latarnik zapala na Ostrowie Tumskim 91 latarni gazowych.
– na początku XIX wieku Ostrów Tumski przestał być wyspą, kiedy po zburzeniu fortyfikacji miejskich zasypano jedną z odnóg Odry.
– Katedra na wrocławskim Ostrowie Tumskim ma wysokość 97 metrów oraz długość 100 metrów, nazywana jest „matką kościołów śląskich”.
– od 2001 roku na ulicach Wrocławia pojawiają się krasnale.Obecnie mamy ich już ponad 300 i ciągle ich przybywa.
– pierwszym wrocławskim krasnalem jest znajdujący się na ulicy Świdnickiej Papa Krasnal, wystawiony tam w roku 2001.
– pierwsze krasnale we Wrocławiu pojawiły się jako grafity na ścianach w latach 80-tych XX wieku, malowane przez działaczy ruchu społecznego „Pomarańczowa Alternatywa”, którzy starali się walczyć z ustrojem komunistycznym za pomocą humoru.
– we Wrocławiu znajduje się największa w Polsce liczba punktów widokowych, z których można oglądać panoramę miasta.
– Wrocław można podziwiać z wysokości prawie 200 metrów. Punkt widokowy we wrocławskim drapaczu chmur Sky Tower jest usytuowany na 49 piętrze.
– do najciekawszych punktów widokowych stolicy Dolnego Śląska należy Mostek Pokutnic, czyli kładka łącząca wieże Kościoła Marii Magdaleny, położona na wysokości 45 metrów.
– na położoną na wysokości 97 metrów wieżę widokową katedry wrocławskiej można wjechać windą.
– wrocławski ratusz to najlepiej zachowany historyczny ratusz w Polsce.
– na wrocławskiej wieży ratuszowej znajduje się najstarszy w Polsce dzwon zegarowy z XIV wieku.
– wrocławski ratusz posiada dwa zegary, ale pięć tarcz zegarowych.
– wieża ratuszowa ma wysokość 66 metrów
– najstarsza, ciągle działająca, restauracja w Europie znajduje się we Wrocławiu. Piwnica Świdnicka od roku 1275 słynęła z doskonałego piwa sprowadzanego ze Świdnicy.
– Wrocław posiada około stu trzydziestu mostów. Przed II Wojną Światową w mieście istniały 330 mosty i kładki. Z tego powodu miasto często jest nazywane Wenecją Północy.
– most Tumski istniał we Wrocławiu już w XII wieku.
– Most Rędziński ma 122 metrów wysokości, jest to najwyższa tego typu konstrukcja w naszym kraju.
– otwarcie Mostu Grunwaldzkiego nastąpiło w roku 1910 z udziałem samego cesarza Wilhelma II. Pierwotnie nazwano go właśnie Mostem Cesarskim, a później Mostem Wolności.